Finmarket.cz

Jak se dobře pojistit na cestu

Při sjednávání cestovního pojištění před výjezdem do zahraničí se vyplatí zvážit, která z možných rizik se vás skutečně týkají, a vyplatí se pojistit právě na ně. Zjistěte, proč se nelze stoprocentně spoléhat na evropský průkaz zdravotního pojištění při cestách do EU a zda vám stačí základní pojištění pro cestu za lyžováním.

Kvalitní cestovní pojištění patří mezi základní potřeby každého cestovatele, protože cestováním bez pojištění se vystavujete zcela zbytečnému riziku. S iDNES.cz si cestovní pojištění můžete sjednat ihned online bez zbytečného zdržování návštěvou pojišťovny. Vyberte si z pohodlí domova přesně takové cestovní pojištění, které pro svoji cestu potřebujete.

Evropský průkaz zdravotního pojištění - fakta a mýty

Řada lidí se domnívá, že po vstupu ČR do EU a zavedení evropských průkazů pojištění již nepotřebují pro cesty po Evropě klasické cestovní pojištění. Ve skutečnosti je to ale poněkud komplikovanější.

Při cestách po zemích Evropské unie totiž máte s modrou kartičkou od své české zdravotní pojišťovny možnost využít lékařskou péči financovanou z veřejných zdrojů. Vztahují se na vás ale stejné podmínky jako na občany státu, ve kterém vyhledáte nezbytné lékařské ošetření. Na rozdíl od ČR ale bývá v jiných zemích poměrně vysoká spoluúčast pacienta za lékařský zákrok či vysoké doplatky za léky, jejichž zaplacení se bez klasického cestovního pojištění nevyhnete. Základní pojistka obsažená v rámci Evropského průkazu ZP se také nevztahuje na přepravu nemocného zpět do vlasti a na ošetření v soukromých ordinacích, které jsou především v západní Evropě v převaze. Je proto doporučováno uzavírat si i na krátké cesty po Evropě klasickou cestovní pojistku. A podle čeho byste vedle destinace a doby cesty měli vybírat?

Základem cestovní pojistky jsou léčebné výlohy

Hlavní položkou a také hlavním rozdílem mezi jednotlivými nabídkami pojistek jsou tzv. léčebné výlohy. Limit pro pojištění léčebných výloh kryje například náklady na akutní lékařské zákroky, hospitalizaci, léky či transport nemocného do lékařského zařízení a případně zpět do vlasti. Zdravotní péče v zahraničí je často velmi nákladná, a pro nepojištěného cestovatele se tak i vcelku banální zranění může stát velkým problémem.


Mezi nejčastější pojistné události u zahraničních cestovatelů patří zlomeniny končetin či akutní infekce, které například v evropských zemích obvykle pokryje základní výše léčebných výloh. Naopak sportovcům či milovníkům exotiky, kteří vyrazí do méně běžných destinací, hrozí i vážnější potíže. Stojí proto za zvážení zvolení vyšších léčebných nákladů a také některé formy připojištění jako je například sportovní či úrazové připojištění. Právě úrazová pojistka může zabránit významným finančním obtížím, kterým byste mohli čelit v případě úrazu s trvalými následky. Ať už se chystáte na hory či na surfovací prkno, sjednáním vhodného cestovního pojištění přispějete ke klidné dovolené.

Záleží i na druhu cesty

Pojistku si přizpůsobte na míru své cestě. Chystáte-li se na hory, pojištění odpovědnosti a sportovní připojištění jsou absolutní nutností. Zahraniční lyžaři jsou si dobře vědomi svých práv a v případě srážky vám hrozí soudní spor a možná náhrada způsobené újmy pohybující se v řádech stovek tisíc či milionů korun. Pojištění zavazadel a kvalitní asistenční služby jsou vhodným doplňkem leteckých zájezdů za relaxací i poznáním. Pro ty, kteří do zahraničí cestují z pracovních důvodů, se hodí pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou výkonem povolání. Bojíte-li se velké ztráty v případě, že se vaše dovolená neuskuteční, vyplatí se vám storno pojištění. V každém případě vždy zvažte rizika své cesty a vyberte si to správné cestovní pojištění.